Home / need web / کاربرد طلا در صنعت پزشکی

کاربرد طلا در صنعت پزشکی

طلا فلزی گرانبهاست که علاوه بر استفاده زینتی دارای کاربردهای درمانی نیز است. شاید شما نیزدیده باشید که در گذشته مادربزرگ ها النگوها را در آب می شستند و به اصطلاح آب طلا به بیمار مضطرب می دادند تا اضطراب و تنش از جان او خارج شود.

گرچه قیمت طلای ۱۸عیار بالاست و هر کس نمی تواند از این فلز ارزشمند استفاده کند اما محققان از آن به عنوان وسیله ای برای درمان استفاده می کنند. از طلا در بسیاری از صنایع دیگر مانند الکترونیک، شیشه‌سازی و هوافضا هم استفاده می‌شود. با این حال شاید باور اینکه می‌توان از آن در علم پزشکی و تهیه دارو هم بهره جست کمی مشکل باشد. امروزه محققان در پی یافتن کاربردهای جدید طلا با اثرات کمتر بر انسان و صرفه اقتصادی در ساخت تولیدات پزشکی هستند، بطوری که از طلا در درمان سرطان (خاصیت ضد تومور طلا)، روکش دندان و نیز بعنوان ردیاب زیستی بمنظور ارسال دارو به محل مورد نظر در بدن و … استفاده می‌کنند.

به گزارش روزنامه اقتصادی فرصت امروز طلا ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خاصی دارد که آن را از دیگر فلزات متمایز می‌کند مانند: چگالی بسیار بالا، عدم واکنش‌پذیری و پایداری در برابر هوازدگی. تاریخچه کوتاهی از کاربرد طلا می تواند گویای اهمیت طلا در بخش درمانی باشد.

در حدود سال ۱۸۸۵ در آمریکا طلای کلوئیدی به عنوان درمان دیپسومانیا (dipsomania)که میل شدید به مصرف الکل می‌باشد، به‌کار می‌رفت.اولین تحقیق پزشکی مستند و مدرن در مورد کاربرد طلا در سال ۱۸۹۰ صورت گرفت. در این سال دکتر رابرت کخ کشف کرد که باسیل سل نمی‌تواند در حضور طلا زندگی کند. همچنین در اوایل دهه ۱۹۰۰ پزشکان برای درمان دردهای مفصلی، قطعه‌ای از طلا به ارزش پنج دلار را در زیر پوست، مثلآ در ناحیه مفصل زانو کار می‌گذاشتند در نتیجه در بیشتر موارد درد کاهش یافته یا کاملآ برطرف می‌شد.

ویا تحقیقات نشان می دهد که از سال ۱۹۲۷ طلا به‌طور مداوم برای درمان آرتروز به‌کار گرفته شده‌است.

یا این که طلا در مورد ناهنجاري‌های غددی و عصبی مورد استفاده بوده و در احياء مجدد فعاليت‌های غددی، تحريك اعصاب و آزاد كردن فشار عصبی سودمند است.دانشمندان می گویند طلا مي‌تواند بر مكانيسم گرمايي بدن تاثير مثبتی داشته باشد. بويژه در مورد عرق كردن‌های شبانه، تشنگی شديد و ضعف و كاهش دمای بدن موثر است.

طلا یکی از سازگارترین فلزات جهان است و حتی در صورتی که در بدن انسان بکار گرفته شود، تاثیرات منفی از خود نشان نمی‌دهد. این عوامل باعث شده که طلا جایگاهی در علم پزشکی امروز پیدا کند. در حال حاضر ۲٫۲% از طلای جهان به مصارف پزشکی و دندانپزشکی می‌رسد. با این حال، سهم آن در پیشبرد سلامت انسان‌ها و کاربردهای پزشکی‌اش در حال افزایش است. البته هنوز هم بیشترین بخش از طلا صرف زیبایی و جواهرسازی می‌شود. مجله تخصصی «ژئولوژی» سهم جواهرسازی را در سبد مصرف طلا تا ۷۵% هم برآورد می‌کند. اما با کمیاب‌تر شدن طلا و افزایش قیمت آن در آینده، به نظر می‌رسد که تقاضای بشر برای استفاده از طلا در جواهرسازی کاهش یابد و دیگر مصارف تخصصی آن مانند کاربردهایش در پزشکی افزایش یابد.

ضمن آنکه کشورهای ثروتمندی چون آمریکا، آلمان و انگلستان سعی‌شان بر این است که از مصارف غیرضروری طلا چون ساخت زیورآلات و اشیای زینتی کاسته و به مصارف صنعتی بویژه الکترونیک و پزشکی آن بیفزایند و از آنجا که اکتشاف و استخراج طلا در کشورمان بخش ناچیزی را به خود اختصاص می‌دهد وجود مدیریت مصرف بمنظور اولویت‌دهی به کاربردهای طلا امری لازم به نظر می‌رسد.

طلا يکي از کليدي ترين اجزاء دماسنج هاي مدرن مي باشد، اين دماسنج مي تواند دماي داخلي بدن انسان را در ظرف ۲ ثانيه، فقط با نگه داشتن دماسنج در مقابل گوش خارجي قرائت کند. دماي خوانده شده بسيار دقيق بوده زيرا پرده گوش مانند هيپوتالاموس وظيفه تقسيم خون را برعهده دارد، بنابراين اين ارگان دماي داخلي بدن را کنترل مي نمايد. در دماسنج حاوي طلا يک لوله پوشيده شده طلا که به نام “هادي موج” ناميده مي شود و گرما را از گوش به قسمت هاي حساس دماسنج منتقل مي نمايد.

هادي هاي موج ترکيبات اصلي سيستم الکترونيکي مانند رادار و ميکروموج هاي ارتباطات راه دور مي باشد. طلا يکي از فلزات عايق گرما است و هيچ گرمايي از گوش به لوله ترمومتر منتقل نمي شود. بنابراين طلا اولين انتخاب براي گرفتن دماي بدن به خصوص در مورد نوزادان و بيماران بيهوش مي باشد.

اتصال آزمايشگاهي ذرات ريز طلا به DNA ساختار جديد ميکروسکوپي را ايجاد مي نمايد، تا راهي به سوي تحقيقات، درمان ها و تشخيص بيماري ها در زمينه هايي مانند بيوشيمي، ژنتيک و پزشکي باز نمايد.

یکی از کابردهای طلا در داندنپزشکی است کاربرد طلا در دندانپزشکی نیز به سازش‌پذیری بالا، انعطاف‌پذیری خوب و پایداری آن در برابر خوردگی شیمیایی باز می‌گردد. البته از آنجا که طلا فلزی نرم است، از آلیاژ آن در تهیه سیم‌های ارتودنسی، روکش دندان و ماده پرکننده حفره‌های دندان استفاده می‌شود.

گفتنی است که روکش طلا روی دندان هرگز تیره نشده و نیازی به جرم‌گیری ندارد، در ضمن دچار پوسیدگی نشده و با همان نرخ رشد مینای دندان منبسط می‌شود. (درتهیه آلیاژ طلا برای دندانپزشکی (۶۰-۷۵)% طلا به همراه نقره، پالادینیوم و پلاتین به کار می‌رود. به این ترتیب حدود ۷۵% آن به فلزات گران‌بها و مابقی به مس و روی اختصاص می‌یابد) طلا در دندانپزشکی به ۴ شکل زیر بکار می‌رود: فلز خالص به اشکال ورقه‌ای، پودر یا رشته‌های باریک، آلیاژ شکل گرفته به اشکال سیم ‌ها و صفحات، آلیاژ برای قالب‌گیری، ماده پرکننده تهیه شده از آلیاژ طلا.

همچنین طلا در درمان سرطان نیز طبق تحقیقات پزشکان موثر است.تاکنون دانشمندان با تکیه بر طلا توانسته‌اند، علم پزشکی را تا حد زیادی بهبود ببخشند. با این حال، کاربرد طلا در پزشکی در انتهای راه نیست و هنوز هم به کمک آن، علم بشر در حال رشد است.

طلا علاوه بر آنکه به دلیل سازگاری با بدن انسان، در کاشت‌های داخل بدن استفاده زیادی از آن می‌شود، راه بشر را برای درمان سرطان هم باز می‌کند.با آنکه تاکنون تعدادی دارو برای درمان سرطان و از بین بردن سلول‌های سرطانی ابداع شده‌اند، مشکل شناسایی و ردیابی «سلول‌های هدف» مانع از اثربخشی این داروها می‌شود.

بنابراین اگر امروز طلا در میان فلزات گرانبهای جهان ارزش و اهمیت ویژه ای دارد به خاطر اهمیت آن در صنایع مختلف و از جمله صنعت پزشکی است که می تواند درمانگر جان میلیون انسان بیمار باشد . بنابراین بالا بودن قیمت طلا و سکه می تواند کمی قانع کننده باشد.

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی ( رپورتاژ آگهی ) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.  backority.ir

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

About admin

(با نام یاد خدا) من به بازاریابی و کسب و کار اینترنتی علاقه زیادی دارم که باعث شد مقالات در این زمینه در وب سایت وب نید تولید کنم تا دوستان به راحتی و آسانی بتوانند استفاده کنند. و در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشند.

همچنین بررسی کنید

نمایندگی دوربین مداربسته مشهد

نمایندگی دوربین مداربسته مشهد دوربین مداربسته از تجهیزاتی است که امروزه در بسیاری از فضاها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =