نوع طراحی شبکه باید چگونه باشد؟

نوع طراحی شبکه باید چگونه باشد؟ یکی از موارد مهمی که در زمان قبل از راه اندازی شبکه باید به آن توجه شود، نقشه کشی و طراحی شبکه است. هنگام طراحی شبکه  برای محیط کسب و کار ، شما باید فاکتورهای متنوعی از جمله ترافیک شبکه ، عملکرد ، امنیت شبکه ، افزونگی ، سخت افزار ، مدیریت ، نیاز به تعمیر و نگهداری و هزینه ها را در نظر بگیرید. با این حال ، یک عامل فوری و مهم که باید در نظر بگیرید ، میزان فیزیکی شبکه شماست. خواه دفتر شما بخشی از یک فضای کار مشترک ، یک طبقه کامل از یک ساختمان ، چندین طبقه در داخل یک ساختمان یا چندین مکان در سراسر کشور یا کره زمین را اشغال کند ، هر وضعیتی به دنبال یک راه حل متفاوت برای شبکه است.

انتخاب نوع شبکه

انتخاب شبکه شما نه تنها به وسعت فیزیکی دفتر کار شما بلکه به پهنای باند ، عملکرد و نیازهای امنیتی و همچنین سخت افزار و هزینه های نگهداری بستگی دارد. اگرچه شبکه های مختلف به نظر مشابه می رسند ، اما از نظر ویژگی ها ، مزایا و هزینه های بسیار متمایز هستند. بنابراین ، انتخاب نوع مناسب شبکه برای سازمان شما در طراحی یک شبکه رایانه ای که مقرون به صرفه باشد و مصرف منابع را به حداقل برساند ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

شبکه رایانه ای

اگر به دنبال ساخت شبکه هستید باید به فکر اخذ خدمات شبکه رایانه ای از یک شرکت معتبر باشید. اگر به فکر ایجاد شبکه برای مشاغل کوچک خود هستید ، نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. راه اندازی شبکه رایانه ای مشاغل کوچک می تواند با شبکه های خانگی یا خانگی استاندارد بسیار متفاوت باشد. شبکه های تجاری معمولاً از درجه پیچیدگی و امنیت بیشتری برخوردارند که می توان درباره آنها فکر کرد.

در نهایت این سوال که بهترین شبکه رایانه ای برای شما چیست ، تجارت خاص شما و نیازهای آن را برطرف می کند. یک شرکت مشاور فناوری اطلاعات ممکن است بهترین مرکز تماس برای برنامه ریزی ، طراحی و اجرای سیستم شبکه خود شما باشد.

در این مقاله ما مقدماتی در مورد مواردی مانند برنامه ریزی ، طراحی ، سخت افزار و امنیت برای یک شبکه رایانه ای در سطح کسب و کار ارائه می دهیم.

شبکه رایانه ای چیست

این شبکه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ماست. ما تقریباً تمام اطلاعات و مدیریت مورد نیاز در زندگی مدرن خود را از طرق مختلف با استفاده از شبکه رایانه ای برآورده می کنیم. از اینترنت گسترده گرفته تا شبکه های شرکتی ، تعاملات زیادی را بصورت آگاهانه و ناآگاهانه با شبکه برقرار کرده و خواهیم داشت. شبکه مجموعه ای از رایانه های مستقل و بهم پیوسته است که با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تبادل داده می کنند.

در اینجا از کلمه “مستقل” استفاده شده است. این بدان معنی است که هر واحد کنترل و پردازش باید کاملاً جدا از سایر واحدها کار کند و بر عملکرد دیگری تأثیر نگذارد. اتصال متصل به این واقعیت است که رایانه ها هنگام انتقال داده به طور همزمان به نوعی به یکدیگر متصل هستند (سیمی ، بی سیم یا غیره).

در مورد اینکه چند کامپیوتر را می توان شبکه نامید ، بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. برخی برای تشکیل شبکه رایانه ای به دو رایانه و برخی به بیش از سه رایانه نیاز دارند.

ملاحظات طراحی

یک تجارت کوچک ممکن است برای پشتیبانی از اتصال به یک یا دو شبکه محلی (LAN) متکی باشد ، هر کدام روتر شبکه خود را دارند. LAN از مجموعه ای از دستگاه ها و رایانه ها تشکیل شده است که یک کانال ارتباطی را با یک سرور به اشتراک می گذارند. اینها معمولاً با سیم سخت تهیه می شوند تا به طور مداوم از سرعت بالایی برخوردار شوند ، اما گزینه های بی سیم در دسترس هستند. اتصالات سیمی (اترنت) معمولاً سریع تر ، قابل اطمینان تر و ارزان تر هستند اما در جای خود اتصال دارند. اتصالات بی سیم به مراتب انعطاف پذیرتر هستند و شما می توانید WiFi را به مشتریان گسترش دهید یا از پیمانکاران بازدید کنید.

ملاحظات دسترسی و داده ها

شما باید تعیین کنید که چقدر می خواهید یا باید دسترسی کارمند خود به اینترنت را کنترل کنید. یک شبکه رایانه ای مشاغل کوچک ممکن است با فیلتر کردن محتوای اساسی (مسدود کردن وب سایت های خاص یا جستجوی کلمات کلیدی) عملکرد خوبی داشته باشد. این می تواند شما را از اتلاف وقت کارمندان توسط کارمندان و سایر فعالیتهای غیرقانونی یا نامناسب محافظت کند.

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) به شما کمک می کند تا شما را به کارمندان از راه دور (که خارج از سایت کار می کنند) متصل کنید. همچنین می توانید روش های دستیابی به دستگاه های کارمند از راه دور خود را برای اهداف پشتیبانی اداری و فنی تنظیم کنید.

سرورها مکانهایی هستند که اطلاعات گسترده شرکت شما در آنها ذخیره می شود. این می تواند ایمیل ، گزارش های پیام فوری یا سایر داده ها باشد. برخلاف ایمیل معمولی ، از طریق رایانه نمی توان به آنها دسترسی داشت ، مگر اینکه به سرور خاص شما متصل باشند. این نوع فعالیت در داخل “اینترانت” انجام می شود – فقط کسانی که دارای احراز هویت هستند می توانند به آن دسترسی پیدا کنند. همچنین می توانید از دستگاه Network Attached Storage (NAS) استفاده کنید. این یک دیسک سخت است که داده های معرفی شده از هر رایانه در شبکه شما را ذخیره می کند. این می تواند برای محافظت از خود در برابر سرقت یا مشکلات سخت افزاری بسیار مفید باشد ، زیرا داده های اخیر شما از راه دور ذخیره می شوند.

ملاحظات امنیتی

همانطور که در بالا گفته شد ، عاقلانه است که از شبکه خود با لایه های امنیتی محافظت کنید. این می تواند به معنی نمایه های فردی یا روش های ورود به سیستم باشد که به شما امکان می دهد رفتار را ردیابی کرده و دسترسی را محدود کنید. نرم افزار ضد ویروس همیشه برای محافظت در برابر حملات خارجی حیاتی است.

اگر پیمانکاران یا سایر افراد خارج از تجارت شما نیاز به دسترسی به داده های شما دارند ، می توانید یک شبکه مهمان جداگانه ایجاد کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام اطلاعات در دسترس آنها قرار گرفته و دسترسی به موارد حساس را محدود کنید. اگر مشتریانی دارید که از دسترسی فای رایگان بهره مند می شوند ، اتصال اینترنتی دیگری را بدون دسترسی به شبکه های تجاری خود تنظیم کنید.

برق پشتیبان

از UPS معمولاً برای محافظت از رایانه ها ، مراکز داده ، تجهیزات ارتباط از راه دور یا سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. باتری های یو پی اس یک برق پشتیبان مطمئن برای شبکه های رایانه ای هستند. در صورت قطع ناگهانی برق ، بسیاری از سازمان ها ، دفاتر ، شرکت ها و موسساتی که از تجهیزات الکترونیکی استفاده می کنند با آسیب ، از دست دادن و احتمالاً صدمات جبران ناپذیر روبرو می شوند ، در این شرایط ، نقش مهم انواع دستگاه های UPSP است. بیا بریم.

در هنگام اتصال برق شهری ، دستگاه UPS از برق شهری برای شارژ باتری ها استفاده می کند و همچنین تجهیزات الکتریکی متصل را از طریق همان برق تغذیه می کند. باتری های UPS پس از قطعی برق به عنوان منبع وارد شبکه می شوند و تجهیزات را برای مدت کوتاهی تأمین می کنند.

کدام نوع شبکه برای مشاغل کوچک بهتر است؟

اتصالات سیمی (اترنت) معمولاً سریع تر ، قابل اطمینان تر و ارزان تر هستند اما در جای خود اتصال دارند. اتصالات بی سیم به مراتب انعطاف پذیرتر هستند و شما می توانید WiFi را به مشتریان گسترش دهید یا از پیمانکاران بازدید کنید. با استفاده از شبکه های رایانه ای می توان خیلی سریع اطلاعات را رد و بدل کرد. از شبکه های رایانه ای می توان برای مواردی مانند ایمیل ، پیام رسانی ، گپ زدن ، ارسال فیلم و عکس ، ایجاد کنفرانس ویدیویی و انتقال پرونده های داده استفاده کرد. پس پاسخ در نت چیست؟ می توان گفت: شبکه بستر خوبی برای تسهیل ارتباطات است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

One thought on “نوع طراحی شبکه باید چگونه باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =