Home / رپورتاژ خبری / بیماری اسکرپی در گوسفندان و دام زنده به همراه علائم آن

بیماری اسکرپی در گوسفندان و دام زنده به همراه علائم آن

یکی از شایع ترین بیماری هایی که دام زنده گوسفند زیادی را در گیر می کنند بیماری اسکرپی می باشد که عوامل متعددی می توانند آن را به وجود آورند. این بیمار شایع بسیار خطرناک است از این رو دامداران باید با شناسایی و تشخیص به موقع آن از خسارات زیادی که می تواند به دنبال داشته باشد جلوگیری نمایند با ما همراه باشید تا با ویژگی های این بیماری بیشتر آشنا شوید.
بیماری اسکرپی در گوسفندان

از بیماری هایی که از گذشته های دور تا کنون در بین گوسفندان معمولا شیوع داشته است و به شدت واگیر دار می باشد می توان به بیماری اسکرپی اشاره نمود. بیماری اسکرپی از آنجایی که خیلی مسری است تنها با مبتلا شدن یک گوسفند به آن می تواند تلفات زیادی را در گله ایجاد نماید. این بیماری مغز گوسفند را تحت تاثبر قرار می دهد و با حفره حفره شدن مغز شروع می گردد و این روال تا جایی ادامه می یابد که گوسفند را از پای در می آورد و تلف می شود.

از دیگر بیماری هایی که گوسفندان ممکن است به آن مبتلا شوند می توان به بیماری کتوز دامی، سندروم کبد چرب در گاو و انواع لنگش اشاره نمود.

در این رابطه بخوانید:

نرخ گوسفند زنده

علائم بیماری اسکرپی در گوسفندان

با توجه به آنکه امروزه قیمت گوسفند و بره زنده بسیار افزایش یافته است  از این رو تلف شدن هر کدام از آن ها می تواند خسارات زیادی را برای دامدارپرورش دهنده آن ها ایجاد نماید. از آن جایی که بیماری اسکرپی به شدت کشنده است و در صورت مبتلا شدن گوسفند به آن مرگ آن حتمی می باشد بهتر است با معاینه مرتب گوسفندان گله از مبتلا شدن آن ها به این بیماری جلوگیری شود.

اگر هر یک از گوسفندان گله به این بیماری مبتلا شود باید آن را از گله جدا نمود. از شایع ترین علائم این بیماری که به وضوح در گوسفند مشاهده می شود لرزش سر و گردن می باشد. از دیگر علائم این بیماری عدم تعادل و هماهنگی بین اجزا مختلف بدن گوسفند و احساس خارش در نقاط مختلف بدن او می باشد.

در مراحل بسیار بحرانی و شدید این بیماری گوسفند دچار مشکلات بیشتری می شود به طوری که پشم بسیاری از نقاط بدن گوسفند شروع به ریختن می کند و رفته رفته حفره های ایجاد شده در مغز به نقاط دیگر بدن سرایت می کند و به کل سطح بدن می رسد و تمامی بدن درگیر این بیماری می شود.

با توجه به آنکه سرعت پیشرفت این بیماری بسیار بالا است و علل ایجاد آن مشخص نیست هنوز پزشکان نتوانسته اند درمانی را برای این بیماری کشف نمایند و فقط می توان با تشخیص گوسفند مبتلا به این بیماری آن را از گله جدا نمود تا سایر گوسفندان به ان مبتلا نشوند و از سرایت آن به دیگر گوسفندان گله جلوگیری شود.

https://onesheep.ir/live-lamb-prices/

 گوسفندانی که به بیماری اسکرپی مبتلا شوند ظرف مدت شش ماه تلف می شوند و هیچگونه راهی برای جلوگیری و یا بهبود بیماری آن ها وجود ندارد. از این رو دامداران باید برای حفظ سرمایه خود و جلوگیری از خسارت و ضرر و زیان گوسفندان خود را در برابر تمامی بیماری ها واکسینه نمایند تا تلافات کمتری داشته باشند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

About admin

(با نام یاد خدا) من به بازاریابی و کسب و کار اینترنتی علاقه زیادی دارم که باعث شد مقالات در این زمینه در وب سایت وب نید تولید کنم تا دوستان به راحتی و آسانی بتوانند استفاده کنند. و در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشند.

همچنین بررسی کنید

راهنمای خرید اینترنتی کفش و کتانی

راهنمای خرید اینترنتی کفش و کتانی از جدیدترین راه های خرید کیف و کفش خرید اینترنتی …

2 نظرات

  1. مطلب آموزنده ای بود ممنون

  2. مطلب کاملی بود . بابت اشتراک گذاری ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =